APSDK


   Latest News
HAPPY NEW YEAR 2017.. WINTER BREAK FOR ALL STUDENTS FROM 29/12/2016 TO 15/01/2017. SCHOOL WILL REOPEN ON 16/01/2017(MONDAY).
  

Result of TapsFest 2016

E-mail Print PDF

 

 RESULT OF TAPSFEST 2016 

OVERALL ROLLING TROPHY 2016 :  SPRINGDALES , DHAULA KUAN

GEN X TROPHY 2016 :   AIR FORCE GOLDEN JUBILEE INSTITUTE                 
 
RESULT OF TAPSFEST 2016 DAY-2
 

S.NO

EVENT NAME

WINNING

POSITIONS

SCHOOL NAME

1.

Vocals, Vogue and Vintage!

I

AIR FORCE GOLDEN JUBILEE INSTITUTE

II

PRESENTATION CONVENT

 

 

2.

Black Poetry

I

AIR FORCE GOLDEN JUBILEE INSTITUTE

II

TAGORE INTERNATIONAL,

EAST OF KAILASH

 

SPECIAL MENTION

 

BEST RECITAL – SAMANYA SHARMA APS, SHANKAR VIHAR

 

 

3.

आम ज़िन्दगी में हँसी के चुभते तीर

I

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL

II

GYAN MANDIR PUBLIC SCHOOL

 

 

4.

The Lazy Scientist

I

NAVY CHILDREN’S SCHOOL

II

MODERN SCHOOL , BARAKHAMBA

 

 

 

 

5.

High-Q

I

APS NOIDA

II

DPS NOIDA

 

 

 

 

6.

कहीअनकही कहानी , कविता की ज़ुबानी

I

PRESENTATION CONVENT

II

THE HERITAGE SCHOOL, ROHINI

 

 

 

 

7.

The Unnamed, The Untamed

I

SPRINGDALES ,        DHAULA KUAN

II

MODERN SCHOOL , BARAKHAMBA

 

 

 

 

8.

AnimatriX

I

SPRINGDALES , PUSA ROAD

II

APS, SHANKAR VIHAR

 

 

 

 

9.

Movie Mashup

I

AIR FORCE GOLDEN JUBILEE INSTITUTE

II

DPS NOIDA

 

 

 

 

 
 

 

  

 RESULT OF TAPSFEST 2016 DAY-1

 Congratulations to the Prize Winners. You are requested to attend the prize distribution ceremony tomorrow at 1130 hours.

Tomorrow's highlight : Glitz & Glory Of The Indian Army Foot Tapping Music By Live Band.

 

S.NO

EVENT NAME

WINNING

POSITIONS

SCHOOL NAME

      1.

THE INDISPENSABLE ORDINARY

I

DWARKA INTERNATIONAL SCHOOL

 

II

APS DELHI CANTT

 

 

 

      2.

JOURNEY EXTRAORDINAIRE

I

TAGORE INTERNATIONAL,

EAST OF KAILASH

 

II

G. D GOENKA,

VASANT KUNJ

 

 

 

       3.

LUMINESCENT WASTE

I

DPS VIDYUT NAGAR

 

II

APS SHANKAR VIHAR

 

 

 

       4.

UNMASK THE ARTISTIC SUBCONSCIOUS

I

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL , DWARKA

 

II

MOUNT ABU PUBLIC SCHOOL, ROHINI

 

 

 

 

 

5.

TASTY TUESDAY

I

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL , DWARKA

 

II

MODERN SCHOOL,

VASANT VIHAR

 

 

 

 

6.

FINGER TALE

I

DWARKA INTERNATIONAL SCHOOL

II

INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL , DWARKA

 

 

 

 

7.

PICASSO ON THE BOTTLE

I

DPS VIDYUT NAGAR

 

II

SPRINGDALES ,        DHAULA KUAN

 

 

 

 

8.

MAD-AD

I

DPS NOIDA

 

II

APS, DELHI CANTT

 

 

 

 

9.

SHAKESPEREAN CONNEXUS

I

MODERN SCHOOL,   VASANT VIHAR

 

II

APS NOIDA

 

SPECIAL MENTION

 

BEST ACTOR – JESTER       APS DELHI CANTT

 

 

 

 

10.

FIFTY SHADES OF HISTORY

I

APS NOIDA

II

DWARKA ITERNATIONAL

 

 

 

 

11.

WEAVE, WEAR, WALK

 

I

MANAVSTHALI

II

SPRINGDALES DHAULA KUAN

 

SPECIAL MENTION

 

BEST COSTUME & DESIGN INDRAPRASTHA -INTERNATIONAL, DWARKA

 

 

 

 

12.

WHEN CANVAS HEARS A MELODY

I

MOTHERS INTERNATIONAL

II

SPRINGDALES ,        DHAULA KUAN

 

 

 

 

 

 

13.

 

GOND ART

I

INDRAPRASTHA –INTERNATIONAL SCHOOL

II

G D GOENKA, VASANT KUNJ

 

 

 

 

 

 

14.

 

D3: DELIBERATE, DEBATE, DISCUSS

I

ST. COLUMBA'S

II

APS SHANKAR VIHAR

 

SPECIAL MENTION

 

DPS NOIDA

 

 

 

 

15.

INNOVATRIX

I

MODERN SCHOOL BARAKHAMBA

II

PRESENTATION CONVENT

 

 

 

 

 

 

 

16.

GAMEX

I

APS NOIDA

II

APS SHANKAR VIHAR

 

 

 

 

 

 

     17.

DIGITRIX

I

SPRINGDALES, DHAULA KUAN

II

AIR FORCE GOLDEN JUBILEE

 

INSTITUTE

 

 

 

 

     18.

PAINTX

I

LAXMAN PUBLIC SCHOOL

II

DPS NOIDA

 

 

    

 
Alumni Login
     Username
     

     Password
     

Remember me
     

  Forgot login?       Register